Projekt 4 – POLSKO- UKRAIŃSKIE CENTRUM ENERGII ODNAWIALNEJ (PUCEO)

Projekt 4

POLSKO- UKRAIŃSKIE CENTRUM ENERGII ODNAWIALNEJ (PUCEO)

Celem projektu jest utworzenie  Polsko- Ukraińskiego Centrum Energii Odnawialnej (PUCEO), które zajmie się popularyzacją wiedzy na temat metod produkcji energii odnawialnej i termooszczędności w wybranych regionach na terenie Polski i Ukrainy, stanowiąc  jednocześnie platformę wymiany praktycznej wiedzy   doświadczeń związanych z rozwojem rynku energii odnawialnej, metod jej wytwarzania oraz polityki UE w  zakresie Odnawialnych Źródeł Energii. [1]

Centrum będzie zajmować  się  prezentacją i promocją  technologii i rozwiązań technicznych w zakresie proekologicznych metod wytwarzania energii: pozyskiwania  i przetwarzania surowców energetycznych, wytwarzania zielonej energii, funkcjonowania rynku energii odnawialnej oraz stosowania  rozwiązań przyczyniających się do oszczędności energii – związanych z przesyłem energii i metodami stosowanymi  w budownictwie. Jednocześnie Centrum stanie się elementem promocji i popularyzacji polityki UE w zakresie energetyki oraz nowoczesnych rozwiązań technicznych stosowanych w różnych krajach UE dotyczących OZE i energooszczędności. Centrum będzie także wspierało transfer nowoczesnych technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii (m.in. agroenergetyka, technologie związane z wykorzystaniem energii słońca, energetyka wodna i wiatrowa, wykorzystywanie odpadów do wytwarzania energii, budynki energooszczędne) pomiędzy Polska a Ukrainą. Istotną rolą Centrum będzie wspieranie współpracy międzynarodowej i międzyregionalnej w zakresie nowoczesnych technologii w obszarze energetyki i ochrony środowiska oraz integracja środowisk i społeczności lokalnych.

Partnerzy uznali, że region przygraniczny Polski i Ukrainy (szczególnie po stronie ukraińskiej) boryka się z następującymi problemami w dziedzinie produkcji energii:

  • niewystarczające wdrażanie energooszczędnych technologii i urządzeń,
  • brak stosowania energii pozyskiwanej ze źródeł niekonwencjonalnych i odnawialnych,
  • niedostateczne środki finansowe na rozwój efektywności energetycznej.

Aby rozwiązać wyżej wymienione problemy, konieczny jest aktywny transfer wiedzy technologicznej i umiejętności, którymi dysponują podmioty odpowiedzialne za sferę energetyczną regionu, a także całe społeczeństwo – wiedzy niezbędnej do wdrażania energooszczędnych technologii w produkcji ciepła i energii. Działania przewidziane w projekcie poprawią dostęp do wiedzy na temat nowych rozwiązań technologicznych w obszarze energetyki i ochrony środowiska, skutecznie stosowanych w krajach Unii Europejskiej.

Projekt skierowany jest do szerokiej grupy odbiorców. Działania są adresowane głównie do przedstawicieli organizacji przedsiębiorców powiązanych z odnawialnymi źródłami energii oraz firm energetycznych. W ramach projektu zakłada się aktywną popularyzację wśród tych podmiotów nowoczesnych technologii związanych z wytwarzaniem energii i rozwijaniem współpracy transgranicznej w zakresie OZE. Dodatkowo uczestnikami projektu będą reprezentanci władz lokalnych i regionalnych działających na obszarach przygranicznych Polski i Ukrainy. Działania zaplanowane w projekcie mają na celu wsparcie władz regionalnych i lokalnych w promowaniu racjonalnego korzystania z energii i formułowaniu planów energetycznych. W ramach projektu przewiduje się aktywną promocję i transfer wiedzy na temat OZE. Będzie się to odbywać poprzez organizację konferencji informacyjnych (łącznie 60 uczestników), seminariów (łącznie 240 uczestników), szkoleń (łącznie 160 uczestników), warsztatów (łącznie 60 uczestników) oraz wizyt studyjnych (łącznie 20 uczestników).

[1] OZE- odnawialne źródła energii